Strona głównaMieszkaniaJaki wpływ ma klimatyzacja na zdrowie?

Jaki wpływ ma klimatyzacja na zdrowie?

Klimatyzacja ma mieszane opinie, gdyż część osób uważa ją za wybawienie w upalne dni, podczas gdy inni obawiają się wpływu klimatyzacji na zdrowie. Warto wiedzieć, że odpowiednio wykorzystywana klimatyzacja nie będzie miała złego wpływu na zdrowie, a wręcz przeciwnie będzie korzystna. 

Klimatyzacja – pozytywny wpływ na zdrowie

Klimatyzacja do domu  lub do pracy jeszcze niedawno kojarzyła się z luksusem. Obecnie staje się standardem, ponieważ spotkamy ją zarówno w prywatnych mieszkaniach jak i w przestrzeniach publicznych. Klimatyzacja pomaga ochronić przed przegrzaniem, a stała temperatura w pomieszczeniu wpływa na zmniejszenie zmęczenia i senności w trakcie dnia. Poza tym, klimatyzator filtruje powietrze i reguluje poziom wilgotności. Dzięki temu, łatwiej jest nam oddychać i nasze oczy nie przesuszają się tak łatwo. W dodatku modele z wbudowanymi funkcjami jonizowania i oczyszczania pozwolą na zredukowanie ilości drobnoustrojów, zanieczyszczeń i kurzu w powietrzu, co jest bardzo znaczące dla alergików i osób z problemami z układem oddechowym. 

Jak korzystać z klimatyzacji, by była zdrowa?

Ważne jest, jak wykorzystujemy klimatyzację, ponieważ może ona powodować negatywne skutki przy złym stosowaniu. Po pierwsze, ważne jest utrzymywanie stałej i optymalnej temperatury w pomieszczeniu – nie może ona być zbyt niska, dlatego większość modeli ma blokadę minimalnej temperatury. Za najlepszą uważa się temperaturę pomiędzy 23-26 stopni. Wilgotność optymalna powinna wynosić 40-60%. To istotne, by różnica pomiędzy pomieszczeniami w kwestii temperatur nie była większa od kilku stopni, ponieważ to może nie być korzystne dla zdrowia. Dotyczy to zarówno klimatyzowanych pomieszczeń, jak i różnicy między klimatyzowaną i nieklimatyzowaną przestrzenią. 

Nie należy ustawiać kierunku podmuchu powietrza bezpośrednio na siebie, ponieważ to tak, jakbyśmy siedzieli w permanentnym przeciągu. Ważne jest także, by dbać o regularny serwis klimatyzacji, ponieważ brudne filtry przyniosą więcej negatywów, niż pożytku – ilość bakterii i zanieczyszczeń w powietrzu będzie większa. 

Niewłaściwie używana klimatyzacja może powodować problemy ze zdrowiem. Głównie konsekwencjami są bóle głowy i gardła, angina, czy problemy z zatokami. Jednak sama w sobie klimatyzacja nie jest zła, a dobrze wykorzystywana będzie cennym udogodnieniem, wbrew pozorom nie tylko w upalne dni. 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne