Strona głównaMieszkaniaJak poradzić sobie z zawilgoconym mieszkaniem?

Jak poradzić sobie z zawilgoconym mieszkaniem?

W niniejszym artykule opisujemy jakie są najbardziej typowe przyczyny zawilgocenia mieszkań. Poza tym przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, dla każdego kto się zastanawia, jak poradzić sobie z zalanym lub zawilgoconym mieszkaniem.

Przyczyny wilgoci w mieszkaniu

Wilgoć może się pojawić w mieszkaniu z różnych przyczyn. Może to być między innymi:

  • Słaba izolacja termiczna (np. słabo ocielone poddasze, które sprzyja kondensacji pary wodnej).
  • Słaba wentylacja (niewystarczająco wydajna wentylacja sprzyja gromadzeniu się pary wodnej).
  • Różnego rodzaju nieszczelności w budynku (między innymi może to być być nieszczelność konstrukcyjna, nieszczelne rury lub instalacji hydraulicznej lub nieszczelność dachów i okien).

Poza powyższymi, wilgoć w mieszkaniu może być także powodowana przez zwykłe codzienne czynności takie jak kąpiele w łazience lub gotowanie w kuchni. W przypadku słabej wentylacji zwykłe czynności mogą prowadzić do podwyższenia wilgotności w pomieszczeniu.

Czasami wilgoć na ścianach pojawia się jako następstwo po zalaniu mieszkania. Wbrew pozorom to dość często spotykany problem. Przyczyną zalania może być uszkodzenie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej lub grzewczej. Poza tym, problem może wynikać z awarii sprzętów AGD (np. uszkodzenie pralki lub zmywarki) oraz w wyniku uszkodzenia armatury sanitarnej.

Jak sobie radzić z zawilgoconym mieszkaniem?

Wilgoć należy zgłosić do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej do której należy mieszkanie. Dodatkowo, jeśli posiadasz polisę obejmującą szkody tego typu to warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Poza załatwieniem powyżej opisanych formalności, trzeba możliwe szybko zidentyfikować źródło wilgoci. Czasami przyczyna jest oczywista a czasami etap ten wymaga poświęcenia trochę czasu. Następnie można skontaktować się z firmą specjalizującą się w wykonywaniu osuszania. Firmy tego typu z reguły wykorzystują osuszacze kondensacyjne oraz kompresorowe.

Oczywiście poza skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy, należ także pamiętać o podstawowych zasadach prewencyjnych takich jak usunięcia źródła wilgoci i zadbanie o odpowiednią wentylację.

Więcej na temat osuszania mieszkań można przeczytać na: https://dry-service.pl/wszystko-o-osuszaniu-mieszkan-i-domow/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne