Strona głównaBudownictwoPodstawowe informacje na temat więźby dachowej

Podstawowe informacje na temat więźby dachowej

Dach jest ważną częścią składową domu jednorodzinnego, który ma wiele istotnych zadań. Choć z pewnością jest fragmentem estetycznym, to odpowiada również za osłonięcie budynku. Chroni tym samym przed opadami i żywiołami. Przyczynia się do odprowadzania wody opadowej, jak również zapewnia izolację termiczną. To dzięki niej utrzymywane jest ciepło zimą a budynek jest schładzany w miesiące letnie. W zależności od pory roku. Warto wiedzieć o tym, że na projektowanie wymarzonego domu  na jeden z elementów dachu składa się między innymi więźba dachowa 

Kręgosłup dachu – charakterystyka więźby dachowej

Jest punktem zenitowym budowy domu wolnostojącego i stelażem większości dachów spadzistych. Więźba dachowa odznacza się drewnianą konstrukcją nośną, zbudowaną z ukośnie poukładanych belek nazywanych krokwiami. Krokwie przeważnie są podpierane belkami, ułożonymi w poziomie i w zależności od rodzaju konstrukcji nazywane są jętkami lub płatwiami. Jednym z bardziej trafnych określeń więźby dachowej jest nazywanie ją szkieletem. Z tej prostej przyczyny, że jest nie tylko podstawą, ale również stanowi wsparcie. Jej staranna struktura chroni wnętrze domu przed działaniem czynników zewnętrznych m.in. silnego wiatru czy gromadzącego się na dachu ciężkiego śniegu.

Więźba tradycyjna vs prefabrykowana – różnice

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie musi podjąć każda osoba budująca dom, jest wybór pomiędzy więźbą dachową prefabrykowaną a tradycyjną. Podstawową różnicą pomiędzy nimi dwiema jest koszt. Więźba prefabrykowana jest innowacyjnym rozwiązaniem, za które trzeba zapłacić więcej. Jednocześnie wybór takiej metody wpływa na znaczne przyspieszenie prac budowlanych. Są to przygotowywane w fabryce wiązary kratownicowe. Ich montaż odbywa się w ciągu kilku dni. Natomiast więźba tradycyjna polega na przygotowaniu i zmontowaniu konstrukcji dachowej budynku na miejscu przez ekipę ciesielską. Jej materiałem surowcowym przeważnie jest drewno sosnowe, świerkowe lub jodłowe. I pozyskuje się je w tym przypadku najczęściej z tartaku.

Więcej na temat więźby dachowej na: http://fachowydekarz.pl/tag/wiezba-dachowa/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne