Strona głównaBudownictwoPo czym poznać, jaka farba do betonu najlepiej kryje

Po czym poznać, jaka farba do betonu najlepiej kryje

Masz do pomalowania betonową ścianę, płot albo płaską powierzchnię na swojej działce i nadal nie wiesz, jaka farba do betonu sprawdzi się najlepiej? W tym krótkim poradniku znajdziesz porównanie najczęściej stosowanych w tym celu farb akrylowych lateksowych i epoksydowych. To zestawienie powinno pomóc Ci dokonać właściwego wyboru i już wkrótce cieszyć się nową, gładką i równo pomalowaną powierzchnią.

Obie odmiany farb do betonu można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej i obie skutecznie zakryją standardową szarą płytę betonową. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb, zastanów się, jakie jest Twoje przeznaczenie przestrzeni lub powierzchni, którą chcesz pomalować. Jeśli jest to powierzchnia, po której można chodzić, na której zamierzasz spędzić dużo czasu aktywnie, żywica epoksydowa może być lepszym rozwiązaniem, choć będzie wymagała nieco więcej pracy i koszt jej zakupu i położenia może być wyższy.

Jaka farba do betonu najlepiej pokryje posadzkę betonową

Wybór najlepszej farby do betonu to jedno — malowanie betonu to co innego. Będziesz musiał wykonać określony zakres prac związanych z przygotowaniem do malowania. W zależności od tego, jaka farba do betonu zostanie przez Ciebie wybrana, te przygotowania będą się różnić. Możliwości są inne w zależności od tego, czy wybierzesz farbę do betonu typu akrylowego, lateksowego czy epoksydowego, ale podstawowe prace przygotowawcze będą wyglądać tak samo.

Wykonaj te czynności przed malowaniem, aby przygotować betonową lub cementową podłogę tak, aby uzyskać równomierne pokrycie i przypadkowo nie uwięzić brudu, ani żadnych zanieczyszczeń pod ładnie wyglądającą powłoką zewnętrzną.

W tym celu najlepiej jest wykonać wstępny test wilgotności. W zależności od tego, w jaki sposób i jak dawno temu została wylana Twoja oryginalna podłoga betonowa, występuje dość duża szansa, że ​​nie jest ona wystarczająco odporna na wilgoć. Może to spowodować w krótkim czasie problemy z jej użytkowaniem. Popękanie i późniejsze oderwanie farby z powierzchni prawdopodobnie doprowadzi do rozwoju pleśni, i innych mikroorganizmów, które będą stanowić zagrożenie zdrowotne i uniemożliwią przechowywanie czegokolwiek w takim pomieszczeniu.

Aby dobrze sprawdzić, jaki jest poziom wilgotności, weź kawałek przezroczystej folii i przyklej go do betonowej podłogi, którą chcesz pomalować. Sprawdź, czy powietrze w żaden sposób nie może dostać się do środka. Po 24 godzinach zobacz, czy pod folią nie zostały uwięzione krople wody. Jeśli tak, przed nałożeniem farby musisz odpowiednio uszczelnić betonową podłogę. Jeśli nie, możesz przejść do następnego kroku. Jeśli natomiast stwierdzisz, że pod folią znajduje się woda, musisz osuszyć całą podłogę a po zakończeniu procesu ponownie wykonać test.

Bez względu na to, jaka farba do betonu zostanie użyta — oczyść powierzchnię

Zamiataj, skrob, myj – wszelkie techniki czyszczenia, jakie zastosujesz, będą działać na Twoją korzyść. Chociaż możesz chcieć od razu przystąpić do malowania, czysta powierzchnia jest niezbędna do uzyskania równej i trwałej powłoki. Chyba że chcesz, aby malowanie stało się Twoim regularnym zajęciem, które będziesz wykonywał kilka razy w roku. Wtedy właściwie nie ma znaczenia, jaka farba do betonu zostanie przez Ciebie użyta — wszystkie będą szybko odpadać.

Najlepiej, jeśli zaczniesz od zamiatania całej podłogi. Robiąc to, upewniaj się, że docierasz do każdego trudnego miejsca, takiego jak narożniki i połączenia ściany z podłogą. Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj miotły garażowej zamiast standardowej miotły domowej — jest ona nieco bardziej wytrzymała i będziesz w stanie zebrać więcej brudu i kurzu. Następnie usuń wszelkie plamy za pomocą skrobaczki do podłóg. Jeśli te plamy są bardzo uparte, może być konieczne nałożenie odtłuszczacza, aby usunąć tłuszcz z porów powierzchni. Na koniec zmyj podłogę wodą i rozcieńczonym odtłuszczaczem. Użyj gumy ściągającej (takiej, jakiej używa się do mycia okien), aby usunąć jak najwięcej wody z powierzchni po oczyszczeniu (sprawi to, że mniej wody zostanie do odparowania), a następnie daj betonowi wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. Otwórz wszystkie okna i drzwi, aby przewietrzyć pomieszczenie i jak najbardziej przyspieszyć jego wysychanie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne