Strona głównaBudownictwoCzym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Wiele gospodarstw domowych zarówno w Polsce jak i w Europie decyduje się na instalacje fotowoltaiczne. Często stosowane rozwiązania to kolektory słoneczne i panele słoneczne. Co ciekawe, oba terminy w codziennych rozmowach bywają stosowane zamiennie. Tymczasem warto wiedzieć, że kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne to dwa różne rozwiązania. Na czym polegają różnice i podobieństwa? Które rozwiązanie jest częściej stosowane? Między innymi na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Na czym polegają różnice i podobieństwa?

Z pozoru kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne wyglądają bardzo podobnie. Również sposób montażu jest bardzo podobny, gdyż oba rozwiązania mogą być instalowane na dachu lub na gruncie (z reguły na specjalnej konstrukcji). Jednak istotne różnice polegają na przeznaczeniu oraz zasadzie działania.

Panele słoneczne służą do produkcji energii elektrycznej. Panele te składają się z ogniw fotowoltaicznych, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytworzenia prądu stałego (który w kolejnym etapie jest przekształcany w prąd zmienny, który wszyscy znamy z gniazdek elektrycznych).  Rozwiązanie tego typu jest zbudowane z połączonych ogniw fotowoltaicznych, najczęściej wykonanych z krzemu. To właśnie takie moduły fotowoltaiczne znajdziemy na dachach budynków oraz na farmach fotowoltaicznych.

Kolektory słoneczne to innego rodzaju urządzenia wykorzystują energię słoneczną przekształcając ją w ciepło. Jest to proces, który jest z reguły wykorzystywany do podgrzewania wody użytkowej. Do tego celu wykorzystywany jest absorber promieni słonecznych.

Które rozwiązanie jest popularniejsze?

Nie opierając się na danych można śmiało przyznać, że w potocznych rozmowach częściej rozmówcy mają na myśli panele fotowoltaiczne, nawet gdy nieświadomie korzystają z terminu „kolektory słoneczne”. Przyglądając się jednak bardziej danym szacuje się że kolektory słoneczne obejmują zaledwie kilka procent na Polskim rynku grzewczym (około 3% zgodnie z CEEB wg. danych z 2023). Natomiast kilkanaście procent domów jednorodzinnych ma własną instalacje fotowoltaiczną.

Popularność paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach rośnie niezwykle dynamicznie nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Według danych jakie można znaleźć w Internecie w Unii Europejskiej zainstalowanych jest już ponad 208 GW a do 2026 roku wartość ta ma się nawet podwoić. Kraje, które dynamicznie zwiększają swoje pokłady zielonej energii to między innymi: Niemcy, Hiszpania, Holandia, Francja, Włochy Portugalia, Dania, Grecja, Szwecja.

Co ciekawe potencjał w tym dynamicznym rynku widzą polscy przedsiębiorcy, którzy odpowiadają za montaż wielu instalacji fotowoltaicznych na terenie Europy np. panele słoneczne w Holandii.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne