Strona głównaBudownictwoPlanujesz budowę domu? Zobacz, jak znaleźć idealną działkę

Planujesz budowę domu? Zobacz, jak znaleźć idealną działkę

Coraz trudniej kupić odpowiednią działkę budowlaną, ze względu na szybko rosnące ceny. Podczas poszukiwań, warto kierować się konkretnymi wskazówkami, które pozwolą wybrać odpowiedni teren pod budowę domu. Dzięki temu można zaoszczędzić sporą sumę i uniknąć problemów prawnych w przyszłości.

Działka budowlana – czego oczekujesz?

Aby znaleźć atrakcyjną działkę w niskiej cenie, należy najpierw dokładnie sprecyzować swoje potrzeby. Dzięki temu można się skupić wyłącznie na propozycjach spełniających określone wymagania. Warto, aby w pierwszych etapach poszukiwań określić sześć kluczowych punktów:

  • metraż działki,
  • budżet,
  • lokalizację, uwzględniając dojazd do miejsca pracy i najbliższego sklepu,
  • nasłonecznienie, aby móc w przyszłości zdecydować się na wprowadzenie OZE do gospodarstwa domowego,
  • sąsiedztwo,
  • warunki hydrologiczne. To bardzo istotne, przede wszystkim, jeśli w planach jest budowanie podpiwniczonego budynku.

Najwięcej osób rozpoczyna poszukiwania działki na wiosnę lub w lecie. Wówczas popyt jest największy, co może prowadzić do wyższych cen. Warto więc zacząć przeglądać ogłoszenia późną jesienią lub zimą, wtedy można szybciej trafić na atrakcyjną ofertę, ponieważ właścicielowi będzie zależało na szybkim zbyciu gruntu.

Wykorzystaj Internet!

Internet jest zbiorem ogłoszeń. Warto korzystać z dedykowanych portali, aby odnaleźć wymarzoną działkę w wybranej okolicy. Właściciele sprzedający działki budowlane coraz częściej decydują się na zamieszczenie informacji w sieci, gdyż znacznie przyśpiesza to proces sprzedaży. Oprócz przeprowadzenia rozmowy ze sprzedającym należy poprosić o numer księgi wieczystej, aby mieć pewność, że dana osoba jest jedynym właścicielem oraz czy działka nie jest obciążona długoletnim kredytem bądź wierzytelnościami. Wypis z księgi powinien mieć maksymalnie trzy miesiące. W przeciwnym razie może okazać się, że grunt został nabyty bezprawnie. Kwestię tę można zweryfikować samodzielnie w Elektronicznym Rejestrze Ksiąg Wieczystych.

Po wybraniu kilku interesujących gruntów najlepiej odwiedzić dane lokalizacje osobiście. Można wtedy przekonać się na własne oczy, jak prezentuje się działka, jej sąsiedztwo oraz kwestie związane z infrastrukturą dojazdową. Jeśli działka znajduje się na wsi, można spytać sołtysa o jej stan prawny oraz uzyskać informacje o innych polach, które mogą zostać zagospodarowane pod budowę domu rodzinnego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne