Strona głównaUncategorizedCzy warto wynajmować mieszkanie w Warszawie?

Czy warto wynajmować mieszkanie w Warszawie?

Wynajem mieszkania, jest dla młodych ludzi, często koniecznością. Jednak pandemia, jej skutki i zmieniająca się sytuacja na rynku kredytowym, znacznie zmieniła tendencje, jeśli chodzi o wynajem. Zamknięte uczelnie oraz znaczne upowszechnienie pracy zdalnej, sprawiło, że stolicę, opuściło wielu mieszkańców.

Ceny za wynajem nieruchomości w Warszawie.

Warszawa jest nadal miastem z najwyższymi cenami za wynajem w Polsce. Średnia cena za wynajem mieszkania w Warszawie, wynosi obecnie około 3200 zł. Jest to o ponad tysiąc złotych więcej, niż średnia w Gdańsku, który jest drugi na liście. Ceny zależą również w dużej mierze od lokalizacji. Najdrożej jest w centrum oraz w bezpośrednim sąsiedztwie lini metra. Łatwość komunikacji i bliskość do kluczowych punktów na mapie stolicy wpływa znacząco na wysokość czynszu.

Ranking najdroższych dzielnic w Warszawie.

Najwyżej w rankingu plasują się dzielnice takie jak Śródmieście, Wola, Żoliborz i Wilanów. Ceny metra kwadratowego przekraczają tam 60 zł. Praga, która jeszcze do niedawna uchodziła za tanią i stosunkowo nieatrakcyjną lokalizację, obecnie plasuje się w połowie stawki. Jej popularność, a co za tym idzie ceny stale rosną. Wpływ na to ma uruchomienie nowej lini metra, która znacznie usprawniła komunikację z centrum miasta oraz intensywna rewitalizacja okolicy. Najniższe ceny za wynajem mieszkania w Warszawie, są w dzielnicach znacznie oddalonych od ścisłego centrum, z gorszą komunikacją. Należą do nich Białołęka, Wawer, Rembertów i Wesoła, średnia cena za metr kwadratowy spada tam nawet poniżej 40 zł. Na obrzeżach trudniej również o znalezienie mieszkania, ofert jest znacznie mniej, niż w popularniejszych częściach Warszawy, a dodatkowo trudniej o znalezienie mieszkania w wyższym standardzie. 

Coraz mniej chętnych na wynajem.

Pomimo zawirowań wywołanych przez pandemię, coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania, rezygnując tym samym z wynajmu. Banki znacznie obniżyły swoje wymagania, przy udzielaniu kredytów hipotecznych. W większości instytucji, znacząco obniżono wymagany wkład własny, bez trudu można znaleźć oferty, gdzie wystarczy jedynie 10% wkładu własnego. Stopy procentowe od dłuższego czasu utrzymują się na stabilnym, niskim poziomie, co zachęca wielu do zakupu, skredytowanego mieszkania. Pomimo ostrzeżeń ekonomistów, optymizm kredytobiorców, jest bez trudu zauważalny. 

Wynajem mieszkania w Warszawie, dla kogo?

Największą grupą wynajmującą mieszkania w stolicy są studenci i osoby młode, które intensywnie rozwijają swoją karierę. W Warszawie, swoje siedziby ma wiele znakomitych, renomowanych uczelni. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, czy Szkoła Głowna Handlowa, to instytucje, które przyciągają, wielu spragnionych wiedzy absolwentów szkół średnich. Wynajem mieszkania jest często dla nich bardziej atrakcyjny od zamieszkania w domu studenckim. Z kolei absolwenci studiów, wynajem wybierają ze względu na potrzebę mobilności. Zakup mieszkania, niejako uwiązałby ich w konkretnej lokalizacji. Mobilność jest cechą często poszukiwaną przez pracodawców. Warszawa jest największym miastem w Polsce, nadal utożsamiana jest z wieloma możliwościami rozwoju, finansowego i personalnego. Dlatego właśnie wynajmujący mieszkania w Warszawie, to najczęściej młodzi, szukający swojej drogi ludzie. 

Mimo, że pandemia niejako pokrzyżowała plany wielu inwestorom, w Warszawie bez trudu można znaleźć oferty wynajmu spełniające różne oczekiwania. Można znaleźć oferty luksusowych apartamentów, jak również budżetowych kawalerek.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne