Strona głównaBudownictwoCzy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Coraz więcej widzimy instalacji fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. Rynek OZE stale rośnie i coraz więcej właścicieli domów rozważa inwestycje w panele fotowoltaiczne. Jednak przed podjęciem takiej decyzji każdy zadaje sobie fundamentalne pytanie – czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Precyzyjne określenie oszczędności jest niemożliwe. Natomiast oczywiście można próbować oszacować szacunkowe wartości. Z reguły przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 2000 – 5000 kWh. Biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu daje to rachunek rzędu 1500 – 3000zł rocznie. Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku domów jednorodzinnych bardzo często fotowoltaika poza zapewnieniem prądu na codzienne potrzeby zapewnia energię, która jest wykorzystywana do ogrzania budynku (np. poprzez wykorzystanie pompy ciepła). Tym samym licząc oszczędności związane z instalacją fotowoltaiczną należy również wziąć pod uwagę obniżone rachunki za ogrzewanie.

Kluczowe jest prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania na energię elektryczną, gdyż zbyt duża instalacja wygeneruje niepotrzebny koszt na początku co sprawi, że zwrot z inwestycji potrwa dłużej. Z drugiej strony zbyt mała instalacja po prostu nie będzie pokrywała bieżącego zapotrzebowania na energię co będzie miało swoje odzwierciedlenie w co miesięcznych rachunkach od dostawcy prądu.

Bardzo upraszczając wyliczenia dotyczące takowej inwestycji można powiedzieć, że całość powinna się na spokojnie zwrócić w około 10 lat. W przypadku dobrze zoptymalizowanych instalacji możliwe jest nawet nieznaczne skrócenie tego okresu! Oczywiście nie da się tego zagwarantować ale takie przypadki są możliwe.

Jeśli chcemy ekonomicznie podejść do inwestycji w przydomową instalacje fotowoltaiczną to zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę na liczne dotacje i ulgi. Obecnie najpopularniejsze to „Mój Prąd” oraz „Czyste powietrze”. Korzystając z tych lub innych dotacji jesteśmy w stanie znacząco zniwelować koszty, tym samym skracamy czas zwrotu i podwyższamy ostateczne ROI.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne