Strona głównaBudownictwoZarządzanie wilgotnością w domu dzięki rekuperacji

Zarządzanie wilgotnością w domu dzięki rekuperacji

Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to nie tylko szereg oszczędności na ogrzewaniu, ale także benefity zdrowotne i zwiększenie komfortu przebywania w pomieszczeniach objętych rekuperacją. Czy rekuperacja umożliwia także zarządzanie i optymalizację poziomu wilgotności powietrza w domu?

Wilgotność powietrza a rekuperacja

Podstawowym zadaniem, jakie wykonać ma rekuperacja Szczecin, jest zapewnienie  prawidłowej wymiany powietrza  między wnętrzami nieruchomości a jej otoczeniem, dostarczenie do domu świeżego powietrza wysokiej jakości i zminimalizowanie strat ciepła, jakie występują przy korzystaniu z tradycyjnych systemów – wentylacji grawitacyjnej czy wentylacji mechanicznej. Oprócz tego, rekuperacja reguluje poziom nawilżenia powietrza – bądź dzięki zastosowaniu wymiennika entaliptycznego, który jednocześnie z odzyskiem ciepła, odzyskuje również wilgoć z powietrza usuwanego z pomieszczeń, bądź dzięki specjalnym nawilżaczom, jakie wmontować można w kanały rekuperacyjne.

Rekuperacja w walce z nadmiarem wilgoci

Skuteczna walka ze zbyt dużym zawilgoceniem powietrza w domu warunkowana jest zapewnieniem skutecznej wentylacji. Dlatego też często nadmierna wilgotność występuje w domach, w których stosowany jest system wentylacji grawitacyjnej i wentylacji mechanicznej nie wyposażonej w system rekuperacji – w szczególności nieprawidłowo użytkowanych w sezonie zimowym. Zastosowanie rekuperacji, stale wymuszającej obieg powietrza, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych, wymusza usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Jest ona transportowana kanałami wyciągowymi do rekuperatora, gdzie skraplana jest i usuwana.

Rekuperacja w walce z przesuszonym powietrzem

Czy rekuperacja jest w stanie pomóc w domach, w których borykamy się z nadmiernym przesuszeniem powietrza? Czy pomoże w przypadku zmniejszonej wilgotność powietrza spowodowanej sezonowym ogrzewaniem lub korzystaniem z klimatyzacji? Tak – rekuperacja może również dbać o odzyskiwanie wilgoci z powietrza. Wystarczy zastosować w niej rekuperator z entaliptycznym wymiennikiem ciepła. Jeśli jednak korzystamy z innego rodzaju urządzenia, mamy możliwość doposażenia systemu rekuperacji w nawilżacze powietrza, które z powodzeniem będą nawilżać dostarczane do domu powietrze, optymalizując poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Nowoczesna rekuperacja – jak system rekuperacji wykrywa i dopasowuje poziom wilgotności?

Współczesne systemy rekuperacji umożliwiają automatyczne dostosowywanie stopnia odzyskiwania wilgoci lub nawilżania powietrza – dzięki zastosowaniu specjalnych czujników. Czujniki wilgotności montowane w pomieszczeniach wychwytują i analizują poziom wilgotności i kierują odpowiednimi systemami rekuperatora tak, by uruchomić nawilżanie lub zwiększyć wyciąg wilgoci z powietrza w domu. Dzięki temu praca rekuperatora dostosowuje się do aktualnych potrzeb użytkownika, warunków panujących we wnętrzach i na zewnątrz domu. Rekuperacja z powodzeniem może również stanowić człon inteligentnego systemu zarządzania budynkiem i współpracować z szeregiem nowoczesnych rozwiązań z zakresu dostosowywania parametrów panujących w domu do szerokiego spektrum okoliczności, warunków czy potrzeb użytkowników lub mieszkańców domu.

Optymalna wilgotność powietrza w domu – dlaczego jest tak ważna?

Prawidłowa wilgotność powietrza jest niezwykle ważna dla naszego funkcjonowania. Zapewnia komfortowe korzystanie z przestrzeni domowych – zbyt przesuszone powietrze powoduje bowiem podrażnienia skóry i śluzówek, zbyt zawilgocone sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Powietrze o nieoptymalnym poziomie wilgotności powoduje bóle głowy, obniżenie samopoczucia. Jest również niekorzystne dla konstrukcji nieruchomości, przyczyniając się do ich przyspieszonej degradacji, powstawania zawilgoceń czy zarzewi pleśni.

Dbanie o prawidłową wilgotność w domu to jedna z funkcji wentylacji. Dzięki rekuperacji możliwe jest inteligentne zarządzanie jej poziomem tak, by – niezależnie od warunków panujących na zewnątrz czy wewnątrz domu – poziom wilgotności był zawsze optymalny.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne