Strona głównaUncategorizedLokale komercyjne w Warszawie

Lokale komercyjne w Warszawie

Warszawa ciągle jest w czołówce rozwijających się miast. Tempo wzrostu na obszarze metropolitarnym przed pandemią wynosiło 17,3 %, bijąc na głowę pozostałe duże polskie miasta takie jak Katowic e- 7,9 % PKB, Kraków- 7,9 % czy Poznań – 4,8 %PKB. Tak szybki rozwój sprawia, że do stolicy przenosi się wielu przedsiębiorców nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Z tego też powodu rośnie zainteresowanie lokalami komercyjnymi, które są podstawą do prowadzenia działalności gospodarczej.

Czym różnią się lokale komercyjne od mieszkaniowych?

Co prawda można się zastanowić, jak pandemia wpłynęła na nawyki dotyczące wynajmu. Jednak warto zauważyć, że wynajem lokali komercyjnych to nie tylko biura, ale także sklepy, magazyny, hale produkcyjne, lokale restauracyjne oraz szereg różnych lokali służących do prowadzenia działalności usługowej.

O tym czy mówimy o lokalu komercyjnym czy mieszkaniowym decydują specjalne przepisy, które definiują lokal jako mieszkalny lub użytkowy. Warto odnotować, że to czy mamy do czynienia z lokalem mieszkalnym użytkowym czy z lokalem mieszkalnym wpływa na wysokość opłacanego podatku, gdyż danina odprowadzana od nieruchomości użytkowych jest wyższa.

Czy zatem opłaci się inwestować w nieruchomości komercyjne?

To zależy. Wynajęta kawalerka da nam mniejszy zysk. Będzie to kilka procent zwrotu. Natomiast lokal przeznaczony na biuro do wynajęcia warszawa da nam, w tym samym czasie, wyższą stopę zwrotu, niejednokrotnie nawet kilkanaście procent zwrotu. Warto zauważyć, że czasami banki niechętnie udzielają kredytu na lokale komercyjne. Z drugiej strony zaletą inwestycji w lokale komercyjne jest to, że zwykle firmy wynajmują biuro lub lokal użytkowy na dłuższy okres czasu. Dla nich stała lokalizacja ma bowiem istotne znaczenie. Dbają również o wygląd lokalu, co nie zawsze może być powiedziane o lokatorach w mieszkaniu. Unikamy więc problemów z lokatorami, którzy nie dość, że często dewastują mieszkanie, to jeszcze zdarza się, że znikają bez uprzedzenia (lub co gorsze nie chcą opuścić lokalu). Po prostu firmy inaczej traktują wynajmowany lokal i często wiążą się z wynajmującym na wiele lat. Unikamy więc wielu komplikacji z poszukiwaniem odpowiedniego, kolejnego klienta. Lokale mieszkaniowe zwykle wynajmowane są na krótsze okresy czasu. Przed decyzją warto zatem przeanalizować swoje preferencje i dostosować je panujących na rynku warunków.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne