Strona głównaUncategorizedJak wybrać twardość materaca?

Jak wybrać twardość materaca?

Wybór grubości materaca budzi najwięcej wątpliwości u osób planujących zakup nowego wymarzonego łóżka. Jak prawidłowo wybrać materac? Na jakie elementy koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

W jakiej skali definiowana jest twardość materaca?

Z reguły twardość materaca jest oznaczana w czterostopniowej skali, w której H1 to materac miękki, H2 to średnio-miękki, H3 średnio-twardy natomiast H4 to materac twardy. Co niektórzy upraszczają wybór materaca najbardziej jak to możliwe – kładą się na materacu i czysto subiektywnie wybierają, który jest najwygodniejszy. Nie da się ukryć, że z jednej strony jest to skuteczna metoda, jednak z drugiej zdecydowanie warto trochę się rozeznać w teorii zanim wybierze się materac na lata. Jak wiadomo jakość snu mocno wpływa na kondycje w ciągu dnia w związku z czym naprawdę warto trochę się przyłożyć do takiego zagadnienia.

Dobranie twardości materaca jest głównie uzależnione od wagi i wzrostu… oraz osobistych preferencji

Często spotykaną zasadą jest wybór grubości w zależności od wagi. Osoby o niskiej wadze do 60kg powinny wygodnie wypocząć na miękkim materacu. Osoby mające od 50kg do 80kg powinny preferować średnio-miękki egzemplarz, natomiast w przypadku większej wagi rekomendowane są twarde materace.  Co ciekawe, wybór nie jest niestety taki prosty, bo wiele też zależy od wzrostu. Jak wiadomo u niższych osób waga nie rozkłada się tak bardzo jak u wysokich osób. Na szczęście większość producentów materacy przedstawia dla jakiego wzrostu i wagi został zaprojektowany konkretny egzemplarz. Jeśli takowej informacji nie ma to zawsze można się zapytać sprzedawcy (oczywiście nawet jeśli zakup jest wykonywany w sklepie internetowym).

Pozycja snu ma istotne znaczenie przy wybieraniu twardości materaca

Kolejny czynnik mający znaczenie to pozycja snu. Najbardziej polecana pozycja to spanie na plecach. W takim przypadku można zgodnie z zaleceniami producenta dobrać materac do wagi i wzrostu. Jeśli jednak śpi się na boku to biodra i ramiona wywierają większy nacisk. W takim przypadku rekomendowane są raczej miękkie bądź średnio twarde materace. Z kolei osoby, które śpią na brzuchu raczej powinny rozglądać się z twardymi materacami. Śpiąc na brzuchu na miękkim materacu kręgosłup może być wygięty do nienaturalnej pozycji co może prowadzić do bólów kręgosłupa.

Więcej na temat materacy można przeczytać na https://strefaspania.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne