Strona głównaUncategorizedJak zachować śnieżnobiałą biel obrusów?

Jak zachować śnieżnobiałą biel obrusów?

Lekko prześwitujące, proste i bogato zdobione obrusy są niewątpliwą ozdobą wielu wnętrz mieszkalnych. Tego typu dekoracje stosuje się w różnorodnych aranżacjach. Sprawdzają się w stylu rustykalnym i słynącym z wyrafinowania stylu nowojorskim. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób są wykonane, białe obrusy charakteryzują się podatnością na żółknięcie. Jak temu zapobiegać? Czy sklep z obrusami udzieli porad, jak dbać o ich biel? Czy używać detergentów, czy posiłkować się domowymi sposobami?

Pranie obrusów w pralce automatycznej

Ze względu na zastosowany do produkcji obrusów materiał, pranie tego typu tkanin w automacie jest do pewnego stopnia ryzykowne. Odnosi się to przede wszystkim do obrusów wykonanych z materiałów naturalnych, charakteryzujących się dużą delikatnością i podatnością na uszkodzenia. Sprzedawane przez większość sklepów z obrusami ich wersje wykonane z materiałów syntetycznych oczywiście nadają się do prania w pralce. Trzeba jedynie pamiętać o wcześniejszym zamoczeniu obrusu w wodzie, a podczas prania ustawieniu trybu delikatnego. Warty rozważnie jest również zakup torby do prania obrusu.  Namoczone obrusy wkładamy do worka i umieszczamy w bębnie pralki. Worek chroni przed uszkodzeniami w wyniku wirowania. Jeśli obawiasz się, że uszkodzisz obrusy, wybierz tryb prania delikatnego lub ręcznego, ustaw niską prędkość wirowania i temperaturą maksymalną na 40 stopni Celsjusza.

Czego używać do prania białych obrusów?

Lista dostępnych na rynku detergentów przeznaczonych do prania białych obrusów jest bardzo długa. Przy mocno zżółkniętych obrusach, co może być wynikiem działania nikotyny, niekiedy można stosować profesjonalne wybielacze lub inne detergenty specjalistyczne. Oczywiście wybielacza nie należy stosować w przypadku tkanin wyjątkowo delikatnych. Korzystając z oferty sklepu z obrusami, od razu warto dopytać, czy zakupioną wersję obrusu w razie potrzeby można potraktować wybielaczem. Warto pamiętać, że bogato zdobione obrusy, podobnie jak haftowane obrusy, które można znaleźć w sklepie https://e-obrus.pl/, nie powinny być traktowane silnymi środkami wybielającymi, bo zwyczajnie można je uszkodzić. W tym przypadku lepiej skorzystać z domowych metod wybielania. Dobrym wyborem jest płukanka z soli kuchennej, octu lub cytryny. Jedną z tego typu substancji rozpuszczamy w wodzie i przed praniem moczymy w niej zżółknięte obrusy. Odwiedzając sklep z obrusami, można również dopytać, jaki detergent jest najskuteczniejszy w wybielaniu określonego typu obrusów.

Stosowanie dobrej jakości detergentów i domowych płukanek może pomóc w przywróceniu białego koloru lekko pożółkłym obrusom. Warto jednak pamiętać, że delikatne obrusy wykonane z materiałów naturalnych, na przykład z lnu lub bawełny, nie powinny być prane w pralce automatycznej, a jeśli już to w specjalnym worku i w trybie prania ręcznego lub delikatnego. Worki do prania można znaleźć w niektórych sklepach z obrusami oraz w dobrze zaopatrzonych sklepach z chemią gospodarczą.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne